Vill du berätta om dina studier, träffa nya människor och samtidigt tjäna en slant? Då kan du passa perfekt som en av Arcadas studentambassadörer!
Varför ska jag bli en studentambassadör?
Som studentambassadör får du hjälpa blivande studenter att hitta rätt utbildning samtidigt som du själv samlar värdefull erfarenhet inom kommunikation och marknadsföring. Vi betalar dig självklart ett arvode för dina uppdrag. Därtill får du vässa din presentationsteknik och bygga ditt nätverk genom att träffa andra ambassadörer.
Uppdragen kan till exempel vara att göra skolbesök eller att ta emot besökare på campus. Om du trivs med att skapa digitalt innehåll finns även möjligheten att jobba med våra sociala medier och skriva bloggtexter.
Du får också en egen Arcada-tröja och på begäran ett intyg över dina uppdrag.
Du kan läsa mer om ambassadörskapet och uppdragen här!
Låter det intressant?
Anmäl ditt intresse senast 14.9 och på samma gång väljer du en av våra obligatoriska kick-off tillfällen. Anmälan är inte bindande, så du har möjlighet att bara komma och lyssna före du bestämmer dig.
Datum för kick-off:
- 15 september klockan 9.30–11.00 (Mötesrum E253 Pacius)
- 17 september klockan 14.00–15.30 (Mötesrum E253 Pacius)
Under kick-offen går vi igenom grunderna för vad det innebär att vara en studentambassadör och tar några bilder för sociala medier. Passar inte någon av följande datum dig? Kontakta Jannica Holmström så hittar vi en ny tid.
Kontakta oss
Har du frågor är det bara att höra av sig till marknadsföringskoordinator Jannica Holmström!